Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta

     Wizyta w gabinecie ginekologicznym często kojarzy się ze skrępowaniem. Zwłaszcza dla tych kobiet, które przechodzą badania po raz pierwszy; uczucie dyskomfortu oraz stres są tym związany potrafi zniechęcić je do kolejnych wizyt. Wiele kobiet bojąc się wizyt, w rzeczywistości szkodzi własnemu zdrowiu, nie dając możliwości lekarzowi zbadania ich i ewentualnego zdiagnozowania choroby we wczesnej fazie rozwoju, w tym także nowotworów.

     Również kobiety, które rozpoczynają życie seksualne powinny skonsultować się z lekarzem w celu zbadania stanu zdrowia. Jeśli pacjentka zdecyduje się na antykoncepcję, ginekolog pomoże także w doborze odpowiedniej metody antykoncepcyjnej.

     Jeśli jest to Twoja pierwsza wizyta u ginekologa – powiedz o tym lekarzowi. Na pewno szybko się przekonasz, że Twój strach przed wizytą był przesadzony, a badanie nie jest niczym strasznym. Jeśli jednak poinformujesz ginekologa o tym, że to Twoje pierwsze badanie ginekologiczne, na pewno weźmie to pod uwagę i postara się wytłumaczyć Ci po kolei wszystkie etapy badania.

  Zapisując się na wizytę, należy wybrać termin, w którym akurat nie wypada miesiączka. Krwawienie mogłoby utrudnić badanie i wprawić pacjentkę w dodatkowe zakłopotanie. Jeśli jednak miesiączka nagle rozpocznie się już w trakcie wizyty, nie warto wpadać w panikę! Lekarz ginekolog wiele już w życiu widział i odrobina krwi nie robi na nim najmniejszego wrażenia. Na badanie należy ze sobą zabrać notes z zapisanymi terminami ostatnich kilku miesiączek, żeby lekarz mógł ocenić na ile są regularne. Wiele kobiet ma dylemat – depilować się czy nie? Dla lekarza nie ma to jednak żadnego znaczenia.

     Jeśli czegoś nie rozumiesz – nie krępuj się o to pytać. Lekarz zawsze stara się wyjaśnić kwestie związane z badaniem i leczeniem pacjentki w zrozumiały dla niej sposób.