Czy wiesz, że co czwarta kobieta między 30. a 59. rokiem życia doświadczyła problemów wynikających z nietrzymania moczu? Szacuje się, że na świecie temat dotyczy aż ok. 40% kobiet. Okazuje się, że problem ten występuje również u dużej liczby mężczyzn. Niestety zarówno kobiety jak i mężczyźni niechętnie zgłaszają swój kłopot lekarzowi.
Problemy z utrzymaniem moczu dzielimy na:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu (podczas zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej np. przy kichaniu, kaszlu, śmiechu, podskokach, podnoszeniu ciężarów) z powodu osłabienie mięśni dna miednicy.
- Naglące nietrzymanie moczu, związane z nagłą potrzebą oddania moczu, która jest nie do opanowania. Może być objawem cukrzycy i jest też leczone farmakologicznie.
- Mieszane nietrzymanie moczu, łączące objawy obu wcześniej opisanych typów.
Nietrzymanie moczu. To nie wstyd!
Tabu, jakim jest problem nietrzymania moczu, sprawia, że wiele kobiet wciąż unika tematu. Prowadzi to do wycofywania się z aktywnego życia. Okazuje się, że ponad jedna trzecia kobiet w wieku od 45 do 50 lat unika aktywności sportowej ze strachu przed problemem nietrzymania moczu. 54% kobiet z nierozpoznanym nietrzymaniem moczu traci pewność siebie, a 45% uskarża się na utratę relacji intymnych. Taki stan może sprzyjać nawet rozwinięciu się depresji. Statystyki te podobnie wyglądają w przypadku mężczyzn.
Na czym polega problem nietrzymania moczu?
Niedogodność ta jest wynikiem osłabienia mięśni dna miednicy, które nie daje o sobie wcześniej znać w gwałtowny sposób. Kobiety mogą odczuwać epizodyczne problemy z nietrzymaniem moczu oraz mniejszą satysfakcję seksualną.
Mięśnie dna miednicy, niewielkie i ukryte głęboko w ciele, mają ogromne znaczenie dla komfortu naszego życia. Odpowiadają one za prawidłowe położenie narządów miednicy mniejszej oraz działanie układów: moczowego, pokarmowego i płciowego. Choć są niewielkie i ruszają się w niewielkim stopniu w porównaniu do mięśni nóg czy rąk, są potrzebne w czynnościach fizjologicznych (wydalanie) oraz seksualnych.
Prawdą jest, że mięśnie dna miednicy tracą elastyczność z wiekiem, dlatego na ich osłabienie i w konsekwencji trudności z utrzymaniem moczu narzekają osoby w dojrzałym i podeszłym wieku.
Ale sporą grupę pacjentów wymagających treningu stanowią młodsze kobiety po porodach. W trakcie ciąży mięśnie dna miednicy rozciągają się, a dodatkowym obciążeniem jest dla nich poród naturalny, zwłaszcza gdy waga noworodka przekracza 4 kg.
Brak intensywnego treningu mięśni w trakcie ciąży i po porodzie sprawia, że u nawet młodych kobiet pojawia się problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Kolejnym czynnikiem nadwyrężającym mięśnie dna miednicy jest dźwiganie ciężarów. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy więc także osób uprawiających cross fit czy inny sport związany z podnoszeniem ciężarów lub podskokami.
Należy pamiętać, iż nietrzymanie moczu nie dotyczy wyłącznie kobiet. Jest to niedogodność, z którą zmagają się również mężczyźni.
Emsella – przełomowy zabieg leczenia nietrzymania moczu
Proponujemy Państwu nowatorskie i przełomowe leczenie przy użyciu urządzenia o nazwie Emsella™. Wykonuje ono prawidłowy i niezwykle intensywny trening mięśni dna miednicy. Wystarczy kilka sesji terapeutycznych, by wzmocnić mięśnie oraz przywrócić pacjentce/pacjentowi kontrolę nad ich pracą. Siłownia dla mięśni dna miednicy odbywa się w ubraniu, nie wymaga żadnych specjalnych działań, a jedynie spędzenia pół godziny w specjalnym fotelu treningowym. Pełna seria 6 zabiegów eliminuje problem nietrzymania moczu, a wzorzec motoryczny, wypracowany zaledwie w 3 tygodnie sprawia, że pacjenta/pacjent jest w stanie samodzielnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Nie musi już niczego się krępować, rezygnować z życia czy mieć kompleksów!
Zastosowanie EMSELLA™?
- Problemy z nietrzymaniem moczu (wysiłkowe, naglące, mieszane)
- Rozciągnięte mięśnie dna miednicy po porodzie
- Osłabione mięśnie dna miednicy na skutek dźwigania ciężarów i wysiłku fizycznego np. u sportowców
- Trening mięśni dna miednicy np. przed planowaną ciążą
- Profilaktyka wiotczenia i utraty elastyczności mięśni dna miednicy
- Profilaktyka opadania narządów miednicy
- Fizjoterapia po zabiegach ginekologicznych i urologicznych
- Poprawa życia seksualnego
Efekty treningu BTL EMSELLA™
Emsella™ to skuteczne urządzenie do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Badania naukowe (Technologia HIFEM może poprawić jakość życia pacjentów nietrzymających moczu Berenholz J., MD, Sims T., MD, Botros G., MD) wykazały, że 95% pacjentek, które przeszły pełną serię 6 zabiegów, zgłosiło znaczącą poprawę jakości życia. Wyniki te zostały potwierdzone po 3 i 6 miesiącach od treningu. Wszystkie przyznały, że lepiej odczuwają swoje mięśnie dna miednicy. O 75% zmniejszyła się liczba używanych przez nie wkładek higienicznych, które wcześniej stosowane były regularnie z powodu nietrzymania moczu.
Grupa badawcza potwierdziła, że 6 sesji terapeutycznych HIFEM pozwoliło pacjentkom odzyskać siłę mięśniową oraz kontrolę utrzymania moczu. Co ważne, doszło do reedukacji mięśni dna miednicy. Pacjentki z osłabionymi mięśniami nie były wcześniej w stanie wypracować prawidłowego treningu. 6 sesji terapeutycznych wzmocniło mięśnie, przyzwyczaiło je do rytmicznego kurczenia się i relaksacji. W rezultacie kobiety były w stanie samodzielnie wykonywać samodzielne prawidłowe treningi.
Pierwsze efekty wzmocnienia mięśni dna miednicy odczuwalne są po 2-3 zabiegach, co daje pacjentom ogromną satysfakcję.
Jak często należy wykonywać zabieg?
Standardowa terapia to 6 treningów powtarzanych w odstępach minimum 2 dni. W praktyce oznacza to z reguły 2 zabiegi w tygodniu wykonywane w sumie przez 3 tygodnie.
Następnie zalecamy, aby pacjenci zgłaszali się na zabiegi podtrzymujące, np. jeden trening co 3 miesiące. Należy pamiętać, że mięśnie głębokie dna miednicy, jak każde inne słabną i wiotczeją, jeśli zaniedbujemy treningi. Po zakończeniu terapii Emsella™ wskazane jest więc wykonywanie ćwiczeń Kegla (ważne, by były wykonywane prawidłowo) lub ponowne skorzystanie z treningu Emsella™ po 3 miesiącach.
Przed zabiegiem
Dla komfortu prosimy pacjenta, by założył w dniu zabiegu luźniejszą odzież. Chodzi o to, by móc elastycznie dopasować ciało do treningu na krześle Emsella™.
Przebieg zabiegu
Zabieg jest tak komfortowy, że właściwie nie należałoby w ogóle używać słowa „zabieg”. Jest to rodzaj treningu mięśni głębokich dna miednicy, do którego pacjent nie zdejmuje ać odzieży. Siada na krześle Emsella™ i przez dokładnie 28 minut jego mięśnie są stymulowane do intensywnej pracy. Supramaksymalne skurcze – jest ich w sumie w trakcie jednej sesji ponad 11 tysięcy – przypominają mrowienie. Ich intensywność jest dopasowywana do odczuć. Pacjentki i pacjenci określają doznania jako „przyjemne” albo „zaskakujące” czy „dziwne”, co nie powinno zaskakiwać – na co dzień nie doświadczamy tak intensywnego treningu mięśni dna miednicy. Odczucia są tak wysoko akceptowalne, że już podczas drugiego treningu wiele osób np. czyta książkę czy gazetę.
Po zabiegu
Po zabiegu pacjent wraca do normalnej aktywności i nie wymagamy tutaj żadnego specjalnego postępowania. To co może, ale nie musi, wystąpić to przejściowa bolesność oraz skurcze mięśni dna miednicy. Całkowicie normalnym, także rzadko występującym, odczuciem jest również przejściowy ból stawów lub ścięgien oraz czasowe zaczerwienienie skóry.